Redaktionen

Handelsnytt är medlemstidning för Handelsanställdas förbund och är en del av LO Mediehus AB. Papperstidningen har tio utgåvor per år i cirka 157.000 exemplar. Nättidningen, handelsnytt.se, uppdateras dagligen.

Redaktionen arbetar utifrån journalistiska principer och ska ge läsarna en allsidig bevakning av relevanta samhällsfrågor och fackliga frågor inom de branscher som medlemmarna/läsarna arbetar.

En stor del av Handels medlemmar arbetar i butiker och på lager. Men även chaufförer, frisörer, florister och folkrörelseanställda finns bland medlemmarna.

Redaktionen finns på Klara Norra Kyrkogata i Stockholm. Postadressen är:
Box 849
101 36 Stockholm

För frågor om adressändringar mm, ring Handels Direkt på tfn 0771 666 444. Telefonnummer till medarbeterna på redaktionen, se nedan:

Anna Filipsson

 

 

Anna Filipsson 
chefredaktör och ansvarig utgivare 
mejl: anna.filipsson@handelsnytt.se
tel: 08 725 52 40
Thelma Kimsjö
ställföreträdande utgivare
mejl: handelsnytt@handels.se

 

 

Anni Alm
reporter
mejl: anni.alm@handelsnytt.se
tel: 08 725 52 44

 

 

Anton Andersson
reporter
mejl: anton.andersson@handelsnytt.se
tel: 08 725 52 45
Lisa Berthelson

 

 

Lisa Berthelson 
reporter, redigerare
mejl: lisa.berthelson@handelsnytt.se
tel: 08 725 52 41
Staffan Julius

 

 

Staffan Julius 
reporter, debatt- och insändarredaktör 
mejl: staffan.julius@handelsnytt.se
tel: 08 725 52 43
Linnéa Klint Linnéa Klint 
reporter, redaktionssekreterare, redaktör Handelsfolk och Efter jobbet
mejl: linnea.klint@handelsnytt.se 
tel: 08 725 52 42